Bielski Okręg Przemysłowy

Bielski Okręg Przemysłowy

11 listopada 2017 Wyłącz przez Beata
specjalistyczny fornir z modyfikacjami fornir modyfikowany modyfikowany fornir specjalistyczny czujnik ntc termet http://www.ewpa.pl

Bielski Okręg Przemysłowy to czwarty, co do wielkości okręg przemysłowy znajdujący się w silnie zurbanizowanym regionie Polski w województwie śląskim. Obejmuje on swoim zasięgiem takie miasta jak: aglomerację Bielsko-Białej, Andrychów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Kęty, Pszczynę, Żywiec i Skoczów.

Okręg ten cechuje korzystna lokalizacja ze względu na zaopatrzenie w energię i minerały oraz tradycję pracy w zakładach. Powstanie tego okręgu związane jest szczególności z przemysłem włókienniczym, który prężnie się rozwija do teraz, zwłaszcza zakłady bawełniane w Andrychowie oraz wełniane w Bielsku-Białej.

Innymi uprawianymi tutaj gałęziami przemysłu jest przemysł maszynowy, samochodowy oraz metalurgiczny. Najbardziej znane zakłady znajdujące się na jego terytorium to kombinat chemiczny w Oświęcimiu, a także browar w Żywcu.

W Bielsko-Białej działa tez znana wytwórnia filmów rysunkowych. Ponadto w okręgu tym znajduje sięrafineria ropy naftowej ikopalnia węgla kamiennego.