Glina w kraju nad Wisłą

Glina w kraju nad Wisłą

7 listopada 2017 Wyłącz przez Beata
cerata biała W naszej ofercie znajdziesz chorągwie kościelne ręcznie zdobione http://www.impuls-pack.com.pl/

Glina kojarzy się wszystkim przede wszystkim z garncarstwem. Profilowanie z niej naczyń ceramicznych na ruchomym kole to obrazek jaki od razu pojawia się w głowie na myśl o glinie. I słusznie. Glina, jako surowiec ceramiczny od tysięcy lat służy ludzkości. Polska oczywiście wcale od tego nie odbiega – gliniane miseczki i kubki były wyposażeniem znanych nam dobrze z lekcji historii osad.

Glina wydobywana jest w naszym kraju w różnych miejscach, ale najlepiej znanym jest Dolny Śląsk. Dziś glina wykorzystywana jest zwłaszcza w przemyśle ceramicznym. Chyba każdy z nas ma w domu naczynie ceramiczne – garnki, miski, kubki, wazy. Na półkach figurki ceramiczne i inne ozdoby. Z gliny robi się także dachówki na pokrycie domu lub znane wszystkim cegły.

Wykorzystuje się ją także w budownictwie m.in. do zapraw budowlanych. W naszym kraju to dość popularny produkt. Glina na szerokie zastosowanie.

I jak widać – domownikom towarzyszyła w różnych sytuacjach od niemal zawsze. Przemysł ceramiczny bez gliny praktycznie nie istnieje.