Kiedy stosować znak budowlany B?

Kiedy stosować znak budowlany B?
www.cmp-muzeum.com

Konsumenci są coraz bardziej świadomi jakości produktów, które do nich trafiają. Dotyczy to praktycznie każdej branży, ponieważ ich zainteresowanie spełnianiem określonych norm przez poszczególne produkty cały czas wzrasta, tak jak i wiedza co oznaczają konkretne certyfikaty i wytyczne. Dlatego też, warto wiedzieć, kiedy stosowany jest znak budowlany B, tak aby móc powiedzieć, czy można z niego bezpiecznie korzystać, bo mamy zapewnioną jego wysoką jakość, czy jednak nie. szkolenia certyfikacja ce – to ważny element, który ułatwi nam zrozumienie całej tej dziedziny

Jak to jest z tymi znakami?

Większość ludzi zaczyna kojarzyć co oznacza znak CE. To dlatego, że dość często można go spotkać i to na różnych produktach. Wiemy, że wyroby, które są oznaczone tym symbolem spełniają unijne normy i że mogą być sprzedawane we wszystkich krajach, które do tej Unii Europejskiej należą.

Warto jednak wiedzieć, że nadal obowiązują normy, które odnoszą się tylko do poszczególnego państwa. To oznacza, że są produkty, które nie spełniają uniwersalnych norm unijnych, ale jednocześnie spełniają normy, które są nałożone w danym kraju, w którym są produkowane. Dlatego też, jeśli jakiś produkt jest oznaczony znakiem B, to oznacza, że może on być sprzedawany w naszym kraju, bo spełnia jego normy, ale nie może być oferowany w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Kto jeszcze wystawia taki znak?

Wiemy już, że znak B oznacza, że dane wyroby budowlane nie mają zharmonizowanej normy i że nie wystąpiono tutaj o Europejską Ocenę Techniczną. Jednocześnie, jeśli jakiś produkt posiada znak B, oznacza to, że spełnia on normę krajową, albo została mu ona przyznana przez Krajową Aprobatę Techniczną. Jeśli chcemy mieć pewność, że taki znak B jest wykorzystywany legalnie, to trzeba wiedzieć, że poza przedstawieniem wyników odpowiednich badań i wypełnieniem licznych dokumentów, musi być również wystawiona Krajowa Deklaracja Zgodności.

Wówczas spokojnie można korzystać z tego znaku B, pokazując tym samym klientom, że dany produkt spełnia wszystkie normy w danym kraju, a więc spokojnie można z niego korzystać podczas budowy, bo jest on całkowicie bezpieczny. Warto sprawdzać czy na wybranych przez nas wyrobach budowlanych znajduje się znak CE czy B. Co więcej, warto wiedzieć, co te oznaczenia mówią o danym produkcie.

I co jeszcze ważniejsze, warto mieć świadomość, że normy krajowe ustanowione dla danych produktów cały czas obowiązują, a więc produkty budowlane, które nie posiadają oznaczenia CE, ale za to mają oznaczenie B gwarantują nam wysoką jakość i bezpieczeństwo. Dlatego też możemy z nich spokojnie korzystać.