Letnie opony

Letnie opony
Nowoczesny analizator spalin silników iskrowych motocyklowe tablice rejestracyjne

Po zimie nawierzchnia szos przestaje być nieprzyjemnie oblodzona. Znacznie zmienia się komfort prowadzenia samochodu. Jednakże oznacza to także, że należy dokonać zmiany opon zimowych na letnie, które są lepiej przystosowane do warunków panujących na drogach w czasie cieplejszych miesięcy. Szczególne znaczenie ma różnica temperatury powietrza, jaka z bardzo chłodnej w czasie zimy zmienia się w upalną latem. Wpływa ona mocno na parametry ogumienia, dlatego brak jego zmiany może skończyć się bardzo nieszczęśliwie dla właściciela pojazdu. Zmiany najlepiej dokonać na przełomie marca i kwietnia, gdy temperatura powietrza jest już znacznie cieplejsza i utrzymywana na porównywalnym poziomie przez dłuższy czas.

O jakich aspektach warto pamiętać przy wymianie opon?

Zwracaj szczególną uwagę na przyczepność opon do powierzchni drogi. Parametr ten będzie z pewnością umieszczony na etykiecie opisującej wybrany produkt. Im ona większa tym lepiej dla Twojego bezpieczeństwa.

Istotnym elementem będzie także kwestia ilości hałasu tworzonego przez ogumienie podczas jazdy, poziom ten powinien być jak najmniejszy. Ponieważ zdecydowana różnicą pomiędzy oponami zimowymi, a letnimi jest fakt, iż te przeznaczone na cieplejszą część roku są znacznie cichsze niż ich poprzedniczki. Nie zapominaj, że opony musza mieć odpowiedni rozmiar, inaczej nie będą pasowały do Twojego pojazdu, a wydatek powiązany z ich zakupem okaże się całkowicie zbyteczny.

Nie tylko dobór opon ma znaczenie!

  • Sprawdź również amortyzatory po zakupie opon. Muszą one być sprawne. Powinny działać odpowiednio, by pozwalać na szybkie hamowanie. Amortyzatory odpowiadają w dużym stopniu za pożądany sposób przemieszczania się samochodu. Kierowca ma jeździć bez uszczerbku na bezpieczeństwie uczestników ruchu.
  • Od czasu do czasu zaleca się kontrolę ciśnienia opon.

    Na co dzień samochodem przewozi się ciężary o różnej wadze, co wpływa na wspomniany parametr. Najlepiej, gdy staramy się go zachować na poziomie określonym przez producenta. Dzięki temu Twoje auto będzie poruszało się na jezdni bezpiecznie.

  • Gdy będziesz odwiedzać warsztat w celu wymiany opon zimowych na letnie sprawdź w jaki sposób zamontowano opony. Czasem zdarza się, że proces ten jest wykonywany nieodpowiednio, co skutkuje niebezpieczeństwem w prowadzeniu samochodu.
  • Poproś również swoich zaufanych mechaników o odpowiednie wyważenie kół pojazdu. Ponieważ często jego brak jest przyczyną kolizji oraz wypadków, których warto uniknąć. Poza tym wyważone koła samochodu ułatwiają jego prowadzenie i są czynnikiem wpływającym na poziom komfortu podróżowania.

Po wymianie opon nie wyrzucaj zimowek, gdy nie mają żadnego uszczerbku.

Zachowane w dobrym stanie mogą posłużyć Tobie w kolejnym, zimowym sezonie. Zatroszcz się jedynie o ich prawidłowe przechowywanie, by późną jesienią nie być zmuszonym do podejmowania kolejnych kosztów związanych z samochodem.