Najciekawszy okres w historii Pabianic

Najciekawszy okres w historii Pabianic
www.ecce2011torun.pl https://euroland.pl/produkty/a01-sublimacja/b01-tekstylia/020-poszewki,2,7829 www.michor.pl/rozcienczalniki-do-farb.html

Chociaż Pabianice nie należą do grona najbardziej znanych polskich miast, to jednak w ich historii można doszukać się przynajmniej kilku interesujących okresów.

Mało kto wie, że swego czasu to właśnie Pabianice, a nie pobliska Łódź, obecna stolica całego województwa, była największym miastem w regionie.

Najbardziej interesującym okresem w historii tej miejscowości zdaje się być jednak rozkwit tutejszego przemysłu, który miał miejsce w XIX wieku.

We wspomnianym stuleciu Pabianice przynależały do Królestwa Polskiego, co oznaczało, że miasto znajdowało się w granicach Imperium Rosyjskiego.

Rozkwitł wówczas na dużą skalę pabianicki przemysł szwalniczy, co możliwe było dzięki pracy polskich, niemieckich i żydowskich robotników, przemysłowców oraz specjalistów.

Do Pabianic przybywało wówczas mnóstwo ludzi szukających zatrudnienia w manufakturach, a tutejsze zakłady przemysłowe osiągały znaczne zyski.

Pabianice były wtedy jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w całym regionie i było o nich naprawdę głośno.