Opony odpowiednie do pogody

Opony odpowiednie do pogody
Tablice Interaktywne

Jeżeli zależy nam na naszym bezpieczeństwie, to powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć na temat tego, jakie działania podejmować, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w podróży. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim zdarzeniom, ponieważ niektóre z nich będą zależały od innych uczestników ruchu drogowego i my będziemy mieli na nie niewielki wpływ. Jednak wszędzie tam gdzie się da, powinniśmy spróbować zwiększać swoje bezpieczeństwo, tym bardziej, że czasami naprawdę nie potrzeba do tego zbyt wiele.

Na to zwracajmy uwagę

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że opony letnie i opony zimowe, wykonane są z różnego rodzaju gumy. Pierwsze z nich znacznie lepiej będą się sprawdzały na suchej nawierzchni, przy wysokich temperaturach, drugie z nich lepszą przyczepność będą nam gwarantowały podczas jazdy po śniegu, czy podczas deszczu, jeśli akurat taki ich model wybierzemy.

Prawda jest taka, że jeśli tylko zmienią się warunki i pogoda będzie inna niż ta, do której te opony zostały stworzone, to od razu wychwycimy różnicę w jeździe samochodem. Zauważymy, że nie reaguje on już tak dobrze podczas hamowania, że nie mamy już tak dobrej przyczepności jak powinniśmy mieć, a to oznacza, że sami zauważymy różnicę pomiędzy tymi oponami. Może się wówczas okazać, że to wystarczy, aby przekonać nas, że faktycznie powinniśmy wybierać opony, które pasują do danej pory roku, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że w danych warunkach uda nam się utrzymać samochód na drodze i co więcej, że będziemy mogli wyhamować na czas.

Też się mogą różnić

Nawet jeśli wybierzemy opony letnie, to może się okazać, że między nimi również będą się pojawiały pewne różnice. To samo będzie dotyczyło opon zimowych.

Jedne lepiej sprawdzą się na nawierzchni suchej, inne lepiej będą hamowały podczas deszczu. Zimowe opony mogą lepiej hamować na świeżym śniegu, albo możemy wybrać takie, które będą świetnie się spisywały na śniegu roztopionym, kiedy to mamy więcej wody niż śniegu. Oczywiście nie ma opon, które sprawdzałyby się idealnie w każdych warunkach, jednak jeśli wiemy, że w naszym rejonie w czasie zimy więcej mamy do czynienia z roztopionym śniegiem niż świeżym, to powinniśmy wybrać takie opony, które zapewnią nam większe bezpieczeństwo. Tak samo jeśli przez większą część lata u nas pada, to także powinniśmy starać się wybrać odpowiedni rodzaj opon. Zobaczmy jakie modele mogą nam być zaproponowane i spośród czego możemy wybierać.

Wówczas może się okazać, że znacznie poprawimy komfort i nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.