Pustaki i cegły ceramiczne

Pustaki i cegły ceramiczne
osprzęt do wózków widłowych palniki kuchenki gazowej

Ceramika jest bardzo popularnym surowcem stosowanym w budownictwie. Z ceramiki wytwarza się chociażby pustaki bądź cegły. Z cegieł przeważnie wznosi się ściany nośne bądź osłonowe. Wybierając cegły ceramiczne należy zwrócić uwagę na to, czy mają równe boki i ujednoliconą kolorystykę. Istotne jest również to, czy na cegle nie występują żadne spękania bądź pęknięcia.

Wszystkie te uszczerbki mogą bowiem pogorszyć właściwości cegły. Pustaki produkowane są zazwyczaj z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej. Dzięki temu, że posiadają otwory, ich właściwości izolacyjne są znacznie lepsze. Pustaki ceramiczne posiadają większe rozmiary niż cegły. Wiąże się to z mniejszą liczbą spoin.

Z tego powodu mur wzniesiony z pustaków charakteryzuje się wyższymi walorami cieplnymi. Pomimo tych różnic między pustakami a cegłami, ich proces produkcji jest zbliżony. Wielu fachowców preferuje jednak pustaki. Wynika to z tego, że szybciej stawia się mury z pustaków niż z cegieł. Warto jednak pamiętać, że pustaki mogą różnić się między sobą właściwościami.