Jak wyglądają nasze opony?

Jak wyglądają nasze opony?
www.rzgraf.com.pl

Zazwyczaj ciągle się spieszymy, a to oznacza, że nie zawsze pamiętamy o tym, aby sprawdzać te najważniejsze elementy, które powinny być sprawdzone przed każdą jazdą. Dlatego też, warto tego pilnować i dołożyć starań, aby wyrobić w sobie nawyk sprawdzania stanu opon, zanim wsiądziemy do samochodu. I nie ważne czy mamy zamiar pokonać kilkaset kilometrów czy tylko kilka.

Zawsze przed ruszeniem w drogę powinniśmy się upewnić, że stan naszych opon jest taki jak być powinien, a co się z tym wiąże, że bezpiecznie możemy się na nich poruszać.

To naprawdę ważne

Niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo stan opon może wpływać na czas hamowania czy przyczepność na drodze. A to właśnie od tych dwóch czynników w dużej mierze zależy to, czy nasza podróż będzie bezpieczna i czy w każdym momencie nasz samochód zachowa się tak, jak będziemy tego oczekiwali.

Dlatego właśnie warto za każdym razem, zanim wsiądziemy do samochodu, chociaż wizualnie sprawdzić czy wyglądają one tak jak powinny, czy czasami nie zeszło z nich powietrze. Jeśli będzie w nich zbyt małe ciśnienie, również nie będą zachowywały się podczas jazdy tak jak powinny, co może prowadzić do poważnych problemów. Dodatkowo co jakiś czas należy sprawdzić stan bieżnika, tak abyśmy mogli się przekonać czy nie doszło do jego nadmiernego starcia.

Im mniejszy będzie bieżnik, tym mniejsza będzie przyczepność do drogi, a to oznacza, że łatwiej może dojść do sytuacji, podczas której wpadniemy w poślizg. No i warto także sprawdzić, czy w naszą oponę nie wbił się jakiś gwóźdź, który może spowodować, że zacznie z niej uciekać powietrze, co również może prowadzić do groźnej sytuacji.


Nie musimy sami oceniać

Oczywiście stan naszych opon powinniśmy sprawdzać przed każdą podróżą.

Jednak jeśli nie jesteśmy tak do końca przekonani czy są one w dobrym stanie, czy już powoli powinniśmy myśleć o ich wymianie, to zawsze możemy jechać do wulkanizatora. On dokładnie je obejrzy i powie nam, czy już musimy je wymienić czy możemy jeszcze przejechać na nich kilkaset kilometrów. Często też przy sezonowej zmianie opon możemy usłyszeć od wulkanizatora jaki jest stan naszych opon, dzięki czemu już zawczasu jesteśmy przygotowani na to, że w niedługim czasie trzeba będzie pomyśleć o nowym komplecie.

Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, przekonać się, jak łatwo można w sobie wyrobić nawyk sprawdzania stanu opon przed ruszeniem w trasę. Im dokładniej będziemy je sprawdzali, tym większa będzie szansa, że wychwycimy nieprawidłowości.